jste zde: úvodní ›  Památky ›  Technické památky


Technické památky

Technické památky na Šumavě

Schwarzenberský plavební kanál z roku 1789, který ve své době znamenal technickou jedinečnost. Spojoval povodí Labe a Dunaje. Kanál začínal na svahu vrchu Kužele nad Novým Údolím. Plavilo se jím dříví pod Třístoličníkem.   Plavební kanál byl 57,8km dlouhý a 2,7m široký. Kanálem se mohly plavit klády dlouhé až 24m. Částečně kanál sloužil ještě v roce 1962. Tunel kanálu nad Jeleními Vrchy byl budován roku 1822 a je 389m dlouhý.

Vodní nádrž Strážný Nedaleko obce Strážný asi 1 km východně jsou zbytky hráze po nejstarší přehradě v Čechách, která byla vybudovaná na říčce Řasnici. Přehrada byla zhotovena ve 14. století. Tato zajímavá technická památka měla na svou dobu unikátní rozměry. Hráz byla dlouhá přes 500 metrů, v patě měla šířku až 51 metrů, v koruně hráze 15 metrů a dosahovala výšky 15 metrů. Přehrada však nevydržela dlouho, již roku 1587 byla hráz prolomena. Její zbytky jsou technickou památkou a dokladem stavby přehradních nádrží v Čechách již ve středověku. K pozůstatkům středověké přehrady je možné dojít po zelené značce ze Strážného do Volar.

Lenorská rechle Krytá dřevěná lávka přes řeku Vltavu se nachází těsně před vjezdem do obce, po levé straně silnice od Volar. Byla vybudována v roce 1870. Termínem rechle (někdy též rachle) se označuje stavba sloužící k zadržování a usměrňování splavovaného dřeva, v tomto případě po řece Vltavě.Po vytažení silných trámků zasunutých kolmo na lávku, které zadržovaly plavená polena, došlo pak k náhlému uvolnění nahromaděného dřeva a jeho další plavbě po toku Vltavy. Termín „rechle“ pochází z němčiny „der Rechen“ v překladu hrábě a označuje vlastně velmi trefně funkci „rechlí“. V rechli se též skladovala bidla, která sloužila k uvolňování splavovaných polen. Celá rechle spočívá na třech mohutných kamenných pilířích obdélníkového půdorysu. Na pravém břehu Vltavy je nutno vystoupat do rechle do řadě schodů. Původní prostor rechle byl dříve uzavíratelný z obou stran dveřmi. Celá stavba je 25 metrů dlouhá a je opatřena dřevěným bedněním až po střechu, celkový výška chodby od podlahy činí 3 metry. Mostovka se nachází cca 3 metry nad hladinou Vltavy. Podlaha má šířku 1,8 metrů a je tvořena několika velmi mohutnými trámy. V těchto trámech jsou dobře patrny zavykané otvory po zasouvání trámců k zadržování plaveného dřeva. Celá stavba je kryta valbovou střechou. 

Čeňkova Pila Původně dřevařská osada pojmenovaná po majiteli bývalé pily Čeňkovi Bubeníčkovi. Soutok Vydry a Křemelné - vznik Otavy. Malá hydroelektrárna z roku 1912 vybavená Francisovou turbínou využívá vodu svedenou náhonem z Vydry. Stále funkční zařízení barvení na bočních bedněních rechle: na návodní straně je dřevo světlošedé, na povodní straně tmavohnědé. Jde zřejmě o následek různého působení větrů v údolí Vltavy. je národní technickou památkou. Pila stojí na soutoku Vydry a Křemelné. Počátek Otavy inspiroval Bedřicha Smetanu při jeho návštěvě Čeňkovy Pily v roce 1867 k napsání symfonické básně Vltava. U Čeňkovy Pily stojí rovněž vodní elektrárna Vydra postavená v letech 1937-1939, která je dodnes největší funkční vodní elektrárnou v Plzeňském kraji. V elektrárně se nachází expozice Šumavská energie spojená s prohlídkou objektu.

Vodní nádrž Lipno Největší přehrada v České republice. Bývá díky tomu občas označována za České či Jihočeské moře. Vodní dílo na Vltavě bylo vybudováno v letech 1952-1959. Hráz je sypaná s těsnicím jádrem, vybavená ocelovými kesony a betonovými výpustěmi. Koruna hráze se nachází na kótě 729 m. n. m. Výška hráze je 25 m. Délka hráze je 296 m. V okolí hráze a především na plážích vyrostlo mnoho areálů nabízejících všechny možné i nemožné druhy zábavy a odpočinku. Zbývá otázka, zda nekontrolovatelný rozvoj turistického byznysu je pro tuto lokalitu do budoucna to nejlepší.

Poledník Na starších mapách Polední horu nenajdete, cesty na ní žádné nevedly. Tedy až do roku 1989. Nad Šumavským Prášilským jezerem kdysi dávno vyrostla Polední hora. Na ní se o něco později objevila parádní rozhledna. Ona se tam ta rozhledna neobjevila jen tak. Kvůli jejímu zajímavému tvaru, který umožňuje 360° výhled na nejvyšší šumavské vrcholky Velký Javor, Boubín nebo Velký Roklan, jí tam musel pomáhat vrtulník. To všechno ale až v roce 1997, kdy přísně střežený vojenský prostor odkoupil Národní park Šumava. Do té doby byla na strategicky výhodném Poledníku umístěna vojenská technika a vrchol měl dokonce vlastní ochrannou letku vrtulníků. V rozhledně dnes najdete velmi podařenou expozici a za dobrého počasí se můžete kochat jedním z nejlepších Šumavských výhledů. Předtím vás ale čeká 227 schodů a převýšení 37 metrů, tak bacha, ať se vám nezamotá hlava.


Rozhledna Boubín - prostředí Boubínského pralesa se krásně dýchá. Když vyšlápnete 109 schodů na rozhlednu, budete mít na vydýchání spoustu času. Z rozhledny je totiž vidět celá Šumava a podobně jako na Kleti se dá dohlédnout až na Alpy. Když je tedy dobré počasí. Kvůli stavbě rozhledny se spolu dlouho hádali ochránci přírody a propagátoři turismu. V roce 2004 se dobrali kompromisu. Materiál na 21 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu museli stavaři v roce 2004 vozit koňmo, nosit ručně a tahat lanovkou. Ovšem stálo to za to.

Vchynicko - tetovský plavební kanál historické vodní dílo vybudované na panství Swarzenbergů stavitelem ing. J.Rosenauerem. Bylo vybudováno v letech 1799-1800 a spojovalo Vydru s Křemelnou, aby se obešel nesplavný úsek Vydry. Celý systém se 7 vodními nádržemi umožňoval po splavnění větších přítoků Vydry dopravu dřeva z vysokých šumavských poloh do Otavy a dále do vnitrozemí. Od r.1939 slouží část kanálu jako přivaděč vody pro hydroelektrárnu na Čeňkově Pile. Dodnes se zachovalo několik mostků s kamennou klenbou. Celé dílo je chráněno jako technická památka.


Rozhledna Kůsov Sluneční hodiny se nacházejí na novodobé věži, přistavené k hlavní budově domova pro seniory v Kůsově v roce 1997. Ve věži je malá rozhledna do šumavké krajiny. Nedaleko se nachází malá naučná stezka o sklářství na Šumavě - Nová Huť v Kůsově. V místě je možnost venkovního posezení a občerstvení.


Další tipy

Ubytování a pokoje

Ubytování na Šumavě

Vaši dovolenou můžete strávit v útulných pokojích či apartmá s komfortním vybavením....

Více o ubytování

Památky v okolí

Stravování

Nechte se zlákat také úchvatnými výlety za památkami v okolí penzionu U Černého kohoutka. Nabízí se mnoho nádherných historických památek...

Více o památkách
   
   
   
Zažijte pohodu a okouzlující místa Šumavy ...